Konjugerer tyskeren modalverb er en viktig del av å lære språket. Tabellene nedenfor viser hvordan man kan konjugere tre modale verb, Durfen, können, og Mogen, inkludert eksempler på hvordan de brukes i eksempler på modale setninger og uttrykk. Det er det faktisk seks modale verb på tysk:
- Durfen> kan være tillatt
- können > kan, kunne
- Mogen > liker
- müssen > må, må
- sollen > burde, burde
- wollen > vil
Modaler henter navnet sitt fra at de alltid modifiserer et annet verb. I tillegg blir de alltid brukt i takt med den infinitive formen til et annet verb, som i, Ich muss morgen nach Frankfurt fahren (deres muss + fahren), som oversettes som "Jeg må til Frankfurt i morgen."
Konjugering av modalene
Modale verb i tabellen presenteres i alle tidene. For alle modals med umlauts, den enkle fortiden (preteriteImperfekt) har ingen umlaut, men den subjunktive formen har alltid dette diakritiske preget.
Modalverben – Modale verber | ||
PRÄSENS (Tilstede) |
PRÄTERITUM (Preteritum / fortid) |
PERFEKT (Pres. Perfekt) |
Dürfen - være tillatt / tillatt, kan | ||
jeg darf Jeg kan (er tillatt) |
jeg er tøff Jeg fikk lov |
jeg har gedurft * Jeg fikk lov |
du darfst du kan |
du durftest du fikk lov |
du har gedurft * du fikk lov |
er / sie darf han / hun kan |
er / sie durfte han / hun fikk lov |
er / sie hat gedurft * han / hun fikk lov |
wir / Sie / sie dürfen vi / du / de kan |
wir / Sie / sie durften vi / du / de fikk lov |
wir / Sie / sie haben gedurft * vi / du / de fikk lov |
ihr dürft du (pl.) kan |
ihr durftet du (pl.) fikk lov |
ihr habt gedurft * du (pl.) fikk lov |
* I den nåværende perfekte eller fortidens perfekte tid med et annet verb, brukes den doble infinitive konstruksjonen, som i følgende eksempler: ihr habt sprechen dürfen = du (pl.) fikk lov til å snakke Eksempel på Modale setninger for DürfenTilstede: Darf ich rauchen? Får jeg røyke? Eksempel på idiomatiske uttrykkVar darf es sein? Kan jeg hjelpe deg? (butikkansatt) | ||
Können – kunne, kan | ||
jeg kan Jeg kan, er i stand |
jeg konnte jeg kunne |
jeg har gekonnt * jeg kunne |
du kannst du kan |
du normaltest du kan |
du har gekonnt * du kan |
er / sie kann det kan han / hun |
er / sie konnte han / hun kunne |
er / sie hat gekonnt * han / hun kunne |
wir / Sie / sie können vi / du / de kan |
wir / Sie / sie metode vi / du / de kunne |
wir / Sie / sie haben gekonnt * vi / du / de kunne |
ihr könnt du (pl.) kan |
ihr skrevetet du (pl.) kunne |
ihr habt gekonnt * du (pl.) kunne |
* I den nåværende perfekte eller fortidens perfekte tid med et annet verb, brukes den doble infinitive konstruksjonen, som i følgende eksempler: Wir haben schwimmen können. = Vi klarte å svømme. Eksempel på Modale setninger for KönnenTilstede: Er kann gut fahren. Han kan kjøre bra. Eksempel på idiomatiske uttrykkSie könnten sich irren. Du kan ta feil. | ||
Mögen - som, vil, kan | ||
jeg mag jeg liker |
jeg michte jeg likte |
jeg har gemocht * jeg likte |
du magst du liker |
du mochtest du likte |
du har gemocht * du likte |
er / sie mag han / hun liker |
er / sie mochte han / hun likte |
er / sie hat gemocht * han / hun likte |
wir / Sie / sie mögen vi / du / de liker |
wir / Sie / sie mochten vi / du / de likte |
wir / Sie / sie haben gemocht * vi / du / de likte |
ihr mögt du (pl.) liker |
ihr mochtet du (pl.) kunne |
ihr habt gemocht * du (pl.) kunne |
* I den nåværende perfekte eller fortidens perfekte tid med et annet verb, brukes den doble infinitive konstruksjonen, som i følgende eksempler: Wir haben schwimmen mögen. = Vi likte å svømme Mogen brukes ofte i dets subjunktiv (möchte) "ønsker" form: Eksempel på Modale setninger for MögenTilstede: Er mag die Suppe. Han liker suppen. Eksempel på idiomatiske uttrykk:Das mag wohl sein. Så godt kan det være. / Det kan være slik. |