Konjugering av vanlige spanske verb i det subjunktive humøret

Bortsett fra de sjeldne få av oss som kan lære verbkonjugasjoner uten anstrengelse, vil mestring av dem på et tidspunkt trenge memorering av rote. Mens verbformene kan være forvirrende med det første, blir de med bruk naturlige som konjugasjoner på morsmålet.

Listene nedenfor viser formene til konjunktiv for vanlige verb; se individuelle oppføringer for uregelmessige verb. Oversettelser gis for å være klar for å skille tidene; i det virkelige liv, kan andre oversettelser brukes.

Present Subjunctive of Regular -ar verb

Fjern -o fra den entallige førstepersonen indikativ skjema og legg til passende avslutning for å danne nåværende konjunktiv: -e, -es, -e, -emos, -éis, no.

  • que yo Hable (at jeg snakker)
  • que tú hables (at du snakker)
  • que él / ella / usted Hable (at han / hun / du snakker)
  • que nosotros / nosotras hablemos (at vi snakker)
  • que vosotros / vosotras habléis (at du snakker)
  • que ellos / ellas / ustedes hablen (at de / du snakker)

Present Subjunctive of Regular -er og -ir verb:

Fjern -o fra den entydige indikatoriske første person, og legg til riktig avslutning:

instagram viewer
-en, -som, -en, -amos, -áis, en. Legg merke til hvordan avslutningene danner en slags reversering fra den indikative stemningen. I det veiledende, -ar verb bruker avslutninger med e, med -er og -ir verb som bruker en slutt med en.

  • que yo koma (at jeg spiser)
  • que tú comas (at du spiser)
  • que él / ella / usted koma (at han / hun / du spiser)
  • que nosotros / nosotras Comamos (at vi spiser)
  • que vosotros / vosotras comáis (at du spiser)
  • que ellos / ellas / ustedes Coman (at de / du spiser)

Imperfect Subjunctive of Regular -ar verb

Fjern -på fra tredje person indikativ flertall preteritum skjema og legg til passende avslutning for ufullkommen subjunktiv: -en, -som, -en, -amos, -ais, -en. Legg belastningen på den siste stavelsen av stammen i nosotros danne.

  • que yo hablara (at jeg snakket)
  • que tú hablaras (at du snakket)
  • que él / ella / usted hablara (at han / hun / du snakket)
  • que nosotros / nosotras habláramos (at vi snakket)
  • que vosotros / vosotras hablarais (at du snakket)
  • que ellos / ellas / ustedes hablaran (at de / du snakket)

Imperfect Subjunctive of Regular -er og -ir verb

Disse verbene er også basert og legger til disse endelsene til den tredje personen som indikerer med -på fjernet: -en, -som, -en, -amos, -ais, -en. Legg merke til at i den ufullkomne brukes den samme sluttprosedyren for konjugerte alle tre verbstyper; de er forskjellige fordi de konjugerte annerledes i den tredje person indikativ.

  • que yo comiera (at jeg spiste)
  • que tú comieras (at du spiste)
  • que él / ella / usted comiera (at han / hun / du spiste)
  • que nosotros / nosotras comiéramos (at vi spiste)
  • que vosotros / vosotras comierais (at du spiste)
  • que ellos / ellas / ustedes comieran (at de / du spiste)

Andre form av det ufullkomne stoffet

Det er også en mindre vanlig form for den ufullkomne tid som først og fremst brukes i skrift, spesielt litteratur. Det blir sjelden hørt i tale i de fleste regioner. Den er konjugert som ovenfor, bortsett fra -ra- blir -se-. Det er normalt ikke nødvendig å huske dette skjemaet, men du bør kunne gjenkjenne det når du ser eller hører det.

  • que yo hablase (at jeg snakket)
  • que tú hablases (at du snakket)
  • que él / ella / usted hablase (at han / hun / du snakket)
  • que nosotros / nosotras hablásemos (at vi snakket)
  • que vosotros / vosotras hablaseis (at du snakket)
  • que ellos / ellas / ustedes hablasen (at de / du snakket)
  • que yo comiese (at jeg spiste)
  • que tú comieses (at du spiste)
  • que él / ella / usted comiese (at han / hun / du spiste)
  • que nosotros / nosotras comiésemos (at vi spiste)
  • que vosotros / vosotras comieseis (at du spiste)
  • que ellos / ellas / ustedes comiesen (at de / du spiste)

Present Perfect Subjunctive

Bruk den aktuelle subjunktive formen av haber (som er uregelmessig) og følg den med partisipp.

  • que yo haya salido (at jeg har igjen)
  • que tú hayas salido (at du har igjen)
  • que él / ella / deg haya salido (at han / hun / du har igjen)
  • que nosotros hayamos salido (at vi har igjen)
  • que vosotros / vosotras hayáis salido (at du har igjen)
  • que ellos / ellas / ustedes hayan salido (at de / du har igjen)

Past Perfect Subjunctive

Å konjugere fortidens perfekte konjunktiv, også kjent som Past Perfect, bruk den tidligere konjunktivformen av haber og følg den med partisippet. Selv om begge -ra og -se- former for haber er mulig, førstnevnte er mer vanlig og vises nedenfor.

  • que yo hubiera salido (at jeg hadde forlatt)
  • que tú hubieras salido (at du hadde igjen)
  • que él / ella / usted hubiera salido (at han / hun / du hadde forlatt)
  • que nosotros hubiéramos salido (at vi hadde igjen)
  • que vosotros / vosotras hubieráis salido (at du hadde igjen)
  • que ellos / ellas / ustedes hubieran salido (at de / du hadde igjen)